Tractor Ploughing Results

Congratulations to all competitors who attended the 2014 ploughing match. Please see results below.

  WORLD STYLE (OPEN) STANLEY CUP POSITION POINTS
7 GARY SIMMS MILFORD 1 284
3 DAVID GILL HILLSBOROUGH 2 270
1 MATTHEW SIMMS LETTERKENNY 3 269
6 ALLEN McANALLY BALLYCLARE 5 268
5 SAMUEL GILL DOWNPATRICK 4 268
4 PAT O’DONNELL COALISLAND 6 256
8 ANDREW GILL SAINTFIELD 7 237
2 RAYMOND McATEER COALISLAND 8 204
  WORLD STYLE (CONFINED) MCDONAGH ROSE BOWL POSITION POINTS
12 KIERAN O’NEILL MOY 1 236
10 GARY GRATTAN BANBRIDGE 2 212
9 MICHAEL CAMPBELL DUNGANNON
11 MATT DUFFY NAVAN, CO. MEATH
  WORLD STYLE REVERSIBLE MRS ANNET MEMORIAL CUP POSITION
14 DAVID WRIGHT MAGHERAFELT 1
15 JAMES COULTER HILLSBOROUGH 2
13 RONALD COULTER BEM HILLSBOROUGH 3
  VINTAGE LIFT SENIOR EDWIN MAY CUP POSITION
20 JAMES ADAIR BALLYCLARE 1
16 ALAN SIMMS MILFORD 2
17 FRANKIE DAVIDSON LARNE 3
21 SEAN BOYLE DUNGANNON 4
19 GLYN LLOYD JONES DENBIGH, WALES 5
22 STEVEN WEATHERUP LARNE 6
23 WINSTON GILL BALLYNAHINCH 7
24 IVAN WATSON BALLYNAHINCH 8
18 JOHN McANEARNEY NEWCASTLE 9
  VINTAGE LIFT NOVICE (A) GERALD BLACK PERPETUAL (1) POSITION
30 SAM LOUGHERY LIMAVADY 1
27 KENNY STEELE LIMAVADY 2
26 BRIAN DUFFY EGLINGTON 3
31 MARC GAMBLE BALLYCLARE 4
32 GERARD BYRNE DUNLEER 5
25 ROBERT MCKEE KILKEEL
28 ROBIN JENKINS BALLYCLARE
29 LEE HERRON DROMORE
33 MARC BIGGER COOKSTOWN
  VINTAGE LIFT NOVICE (B) GERALD BLACK PERPETUAL CUP (2) POSITION
37 EAMON CUSACK DOWNPATRICK 1
34 SIDNEY SCOTT MAGHERAFELT 2
41 WILLIAM HUNTER SAINTFIELD 3
38 JOHN TAYLOR COLLONE 4
40 MEURIG WILLIAM ANGLESEY 5
35 EAMON DORNAN MAYOBRIDGE 6
39 JOHN GRIER BLEARY 7
36 WILLIAM GILL
  DAVID BROWN JOHN IRWIN CUP POSITION
46 BYRON JONES POWYS, MID WALES 1
44 JEFFERY CUSH CRAIGAVON 2
45 JOHN KEATING NEWTOWNBUTLER 3
43 THOMAS BEATTIE BALLYCLARE 4
42 DAVID BOYD NEWTOWNARDS
47 JAMES ADAMS COMBER
  INTERNATIONAL MILLS OF BENBURB CUP POSITION
50 FRED DUNN BROOKEBOROUGH 1
49 GRAMHAM McKEE KILKEEL 2
48 DESMOND McCORMICK MAGUIRESBRIDGE 3
  FORDSON BURKES OF CORNASCREIBE CUP POSITION
53 BRIAN McNALLY CO CAVAN 1
51 WILLIAM STEENSON MARKETHILL 2
52 ROBERT McKIBBIN CULLYBACKEY 3
  BEGINNERS CLASS   POSITION
54 JIM MACLAINE PORTADOWN 1
55 LUKE WATSON GILFORD 2
  100 SERIES CLASS   POSITION
56 JOHN JOHNSTON GRETNA
57 DAVID BOYD AUGER
58 DAVID JOHNSTON GRETNA
59 WAYNE WEDLOCK CO CAVAN
60 ROBERT MITCHELL MORIA
61 PADDY CASIDY BALLYNAHINCH
62 JOHN MCAREEVEY MOIRA
62A JOHN TURNER ARMAGH
  VINTAGE TRAIL URSUS CUP POSITION
63 NEIL SCOTT PORTAVOGIE 1
65 SAM JONES POWYS, MID WALES 2
66 ALEX McLAUGHLIN LIMAVADY 3
68 ALAN McLAUGHLIN LIMAVADY 4
67 SEAMUS CROSSAN MARKETHILL 5
69 DAVID GRATTAN BANBRIDGE 6
70 DAVID McILROY MARKETHILL 7
64 CECIL WRAY KILLYLEA
71 RALPH FOSTER BROOKEBOROUGH
BERTIE TOAL CUP
FERGUSON SENIOR FOFH PLAQUE POSITION POINTS
72 JACK O’BRIEN ENNISKILLEN 1 110
73 RAYMOND CLIFFORD LARNE 2 105
74 ROBERT GODFERY NORTH WALES 3 96
  FERGUSON NOVICE FOFH PLAQUE POSITION POINTS
86 CYRIL McGUINNESS RUSH 1 90
80 WILLIAM CHARLES WILLIAMS ANGLESEY 2 89
90 PAURIC McCABE VIRGINIA 3 88
91 KEITH McCABE VIRGINIA 4 84
82 DAVID RICHARDSON LOUGHGALL 5 82
77 MERVYN ALLEN AUGHNACLOY 6 80
78 TIM RAY SHEFFIELD 7 76
75 IVAN FEE BALLYWARD 9 73
87 DAN FLYNN BALLYMAKENNY 8 73
92 COLIN TAYLOR DRUMANESS 10 71
83 SAMUEL GRAY PORTADOWN 11 70
76 SAMUEL LITTLE AUGHNACLOY 12 69
88 GENE HOLLAND VIRGINIA 13 68
84 FRANCIS McHUGH DUNGANNON 15 62
89 EAMON HEEREY VIRGINIA 14 62
81 SAM RICHARDSON LOUGHGALL 16 60
85 KRIS RICHARDSON LOUGHGALL 17 56
79 FRANCIS SCANLON DONEGAL
93 BOB WOOD DRUMANESS
  MFH /GREY GOLD FOFH PLAQUE POSITION
97 ERIC SHERLOCK HILLSBOROUGH 1
96 JAMES FITCHIE COMBER 2
95 PAULINE DAVISON COMBER 3
98 ARWEL JONES ANGLESEY 4
94 HARRY CAMPBELL NEWRY 5
  SINGLE FURROW WHITE TOMKINS COURAGE CUP POSITION
100 RICHARD DUFFY CO MEATH 1
99 GAVAN DUFFY NAVAN, CO. MEATH 2
  DEMO
101 MERVYN MARSHALL NEWTOWNARDS
102 ROBERT REID NEWTOWNARDS
  FOUR FURROW REVERSIBLE NORTHERN BANK CUP POSITION
103 DAVID BOOTH MAGHERAFELT 1
104 DAVID WARD HILLSBOROUGH 2
105 SIMON AGNEW PONYTZPASS 3